Διδακτικό υλικό από άλλες ιστοσελίδες

Διδακτικό Υλικό

1o Ασκήσεις on-line

2o Ασκήσεις on-line

ζωικό κύτταρο διαδραστική παρουσίαση (internet)

φυτικό κύτταρο διαδραστική παρουσίαση (internet)

εικονικό μικροσκόπιο - 1 διαδραστική παρουσίαση (internet)

εικονικό μικροσκόπιο - 2 διαδραστική παρουσίαση (internet)

Η Ελληνική Επανάσταση με τα μάτια των ζωγράφων της εποχής, από την ηλεκτρονική εφημερίδα "Αρκάδων Χρόνοι"

Ημερομηνίες της Επανάστασης του 1821 από το site της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρόδου

Από τον Δίολκο ως την διώρυγα της Κορίνθου Φωτογραφική αναδρομή από τον αρχαίο Δίολκο ως την σημερινή διώρυγα (video)

Τα σύνορα της Ελλάδας (1832 - 1948) διαδραστικό (internet)

Οι πρόσφυγες του 1922 στην Ελλάδα Μνήμες Μικρασίας (internet)

η ζωή στον διαστημικό σταθμό Αναρωτηθήκατε πώς πλένονται, πώς τρώνε, πώς πάνε τουαλέτα, πώς γυμνάζονται οι αστροναύτες; Οι απαντήσεις σ' αυτό το 14λεπτο βιντεάκι.

Η εξέλιξη του σχήματος της Γης στο μακρινό μέλλον (internet, διαδραστικό)

Αμερική σύντομη περιήγηση (video)

Οι ευρωπαϊκές χώρες Χάρτες και πληροφορίες για τις ευρωπαϊκές χώρες (κυρίως της Ε.Ε.), από την δικτυακή πύλη της Ε.Ε.

νέα βιβλία Διαβάστε on line τα βιβλία του Δημοτικού, από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
ψηφιακό σχολείο Δείτε on line τα βιβλία του δημοτικού, ταξινομημένα κατά ενότητα (επιλέξτε "Δημοτικό" από την στήλη δεξιά), από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο..
Παροράματα στα νέα βιβλία Δείτε τις διορθώσεις που έχουν γίνει στα βιβλία (για όσα λάθη τουλάχιστον έχουν εντοπίσει από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο)
Προτάσεις διδασκαλίας από την εκπαιδευτική πύλη του Υπουργείου Παιδείας
υλικό Εκπαιδευτικό υλικό, από την εκπαιδευτική πύλη του Υπουργείου Παιδείας
Εκπαιδευτικό λογισμικό από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

Εργασίες εκπαιδευτικών για διάφορα θέματα, από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης.
γιορτές - 1 Υλικό για γιορτές, από το matia.gr
γιορτές - 2 Υλικό για γιορτές
γιορτές - 3 Υλικό για γιορτές, από το Δ. Σχ. Αγ. Νικολάου Ευρυτανίας
κατασκευές - 1 Φτιάξτε μουσικά όργανα, με απλά υλικά, (στα αγγλικά)
κατασκευές - 2 Φτιάξτε μουσικά όργανα, με απλά υλικά, (στα αγγλικά)
κατασκευές - 3 Φτιάξτε μουσικά όργανα, με απλά υλικά, (στα αγγλικά)
Κατασκευές με χαρτί Οδηγίες για κατασκευές και ζωγραφιές (στα αγγλικά)
φυσική Απλά υλικά και ιδέες για πειράματα (αέρας, πίεση, θερμότητα, ηλεκτρισμός, κλπ.), από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
φυσική Θερμοκρασία, φως, ήχος, ενέργεια, χημεία. Πληροφορίες, πειράματα, κατασκευές, από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Εξοικονόμηση νερού Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
περιβάλλον Γνωρίστε τα πουλιά της Ελλάδας, από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
περιβάλλον Δείτε 18 γνωστά πουλιά και ακούστε τον ήχο που βγάζει καθένα από αυτά!
ιστορία Ελληνική μυθολογία
ιστορία Χρονολόγιο ελληνικής ιστορίας, από τον κόμβο "Οδυσσέας", του Υπουργείου Πολιτισμού
ιστορία της Ελλάδας: από την εποχή του λίθου ως την σύγχρονη εποχή, από το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού
ιστορία Μεγάλες μάχες από την αρχαιότητα έως και την νεώτερη εποχή, από μεταφρασμένα κείμενα των αρχαίων ιστορικών, από τον δάσκαλο Γιάννη Παπαθανασίου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )
ιστορία Χάρτες αρχαίας - βυζαντινής - νεώτερης ιστορίας, απλές εικόνες, χάρτες με κίνηση, βιντεοχάρτες, από τον δάσκαλο Γιάννη Παπαθανασίου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )
ιστορία Μάθετε για τις 9 πιο σπουδαίες πόλεις της αρχαίας Ελλάδας (ιστορία, μνημεία, φωτογραφίες, κλπ.)
ιστορία Η καθημερινή ζωή στην αρχαία Αθήνα, για έναν Αθηναίο και μία Αθηναία της εποχής.
Αρχαία Αθήνα 3D Δείτε τρισδιάστατες αναπαραστάσεις της αρχαίας Αθήνας, από την Μυκηναϊκή περίοδο μέχρι τον Μεσαίωνα
Ακρόπολη Περιηγηθείτε εικονικά στον ιερό βράχο της Ακρόπολης
Αρχαία Αγορά της Αθήνας Περιηγηθείτε εικονικά στην αρχαία Αγορά, μέσα από το Google Earth
ιστορία Η τέχνη της αρχαίας Ελλάδας, από τον δάσκαλο Γιάννη Παπαθανασίου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )